Fórum Osmička: TOP 09 posílila rozpočty městských částí


Koaliční uspořádání ANO, Trojkoalice a ČSSD na Magistrátu hl. města Prahy za poslední rok Praze a jejím občanům prakticky nic prospěšného nepřineslo. Praha je z hlediska magistrátu v podstatě ve stavu jakéhosi „režimu spánku“ a není jasné kdy a zda vůbec se probere. Torzo bývalé koaliční Rady města již delší dobu nedělá pro občany nic a primátorka Krnáčová se raději nikde neukazuje.

Proto je dobře, že TOP 09 z opozičních lavic dělá práci pro Pražany, namísto spící Rady města, a navrhla navýšit rozpočty jednotlivých městských částí z 2 500 na 2 900 Kč na obyvatele. Městské části totiž každoročně bojují s magistrátem o každou korunu, a zvláště pokud jejich vedení nemá sympatie některé ze stran z metropolitní vlády, musí se často potýkat s různými vrtochy a dohady při přerozdělování peněz. Pro Prahu 8 to tedy znamená bezmála 40 mil. Kč ročně navíc.

Návrh je to správný, protože zejména malé městské části dlouhodobě kritizují své podfinancování. MČ se starají např. o svěřenou zeleň, parky, dotují magistrátní „neúklid“ veřejných prostor, z části financují školy nebo školky a různé kulturní a sportovní akce na svém území. Tedy takové věci, jejichž stav může občan jednoduše osobně sledovat a pociťovat každý den. Na tzv. „velké“ Praze se bohužel za poslední rok nepodařilo žádné větší projekty zrealizovat či alespoň začít připravovat.

Praha 8 má nyní velký problém s kapacitou škol v Karlíně. TOP 09 Praha 8 proto navrhuje využít tyto finance například na vyřešení tohoto problému, který trápí velkou část rodičů. Navrhujeme financovat otevření nových tříd nebo přímo nové základní školy v Karlíně. S tím, jak se bude tato atraktivní lokalita Prahy 8 rozrůstat, je to navíc stejně nevyhnutelné! Tak proč tedy nezačít hned, když se mělo začít již včera?

Tomáš Slabihoudek
Místopředseda TOP 09 Praha 8

Předchozí Na Praze 8 sice houby nerostou, ale trafikám, těm se tu daří
Další Naděje na záchranu Libeňského mostu žije