Martin Jedlička: Řešení bezdomovectví? Pomůžeme těm, kdo o to stojí.


Martin Jedlička v měsíčníku Osmička odpovídá na otázku “Jak může MČ napomoci řešení bezdomovectví v našich ulicích?”

Pomůžeme těm, kdo o to stojí

Problém bezdomovectví vnímá mnoho obyvatel Prahy 8 jako téma spojené s bezpečností. Tento úhel pohledu rozhodně nesmíme zanedbávat. Bezpečnost dokážeme zvyšovat pouze v úzké spolupráci s policií, kterou znovu zapojíme do dění. Jako tomu bylo v minulosti. Vrátíme do ulic městské strážníky a pošleme je hlídkovat společně s policií tam, kde je to potřeba — rozhodně si to zaslouží některé lokality na sídlišti Ďáblice, metro Kobylisy, Bohnice nebo Palmovka.

Samotným lidem bez domova pak musíme pomáhat do té míry, do níž o to sami budou stát. Musí dostat šanci pracovat a vrátit se zpátky do normálního života. Správnou cestou ale není sestěhování bezdomovců na jedno místo. Praha 8 by měla zaměřit svou pozornost zejména na nejzranitelnější skupiny obyvatel ohrožené bezdomovectvím, jimiž jsou sociálně vyloučení senioři a matky s malými dětmi.

Městská část by měla především podporovat sdružení, která se tomuto problému věnují dlouhodobě a dokážou ho řešit efektivněji než radnice: církevní a neziskové organizace. Dobrým příkladem je Azylový dům sv. Terezie v Karlíně, který díky své skvělé práci dokáže napomáhat lidem bez domova s návratem do života. Podporu městské části by měl i nadále dostávat Kolpingův dům v Bohnicích, který pomáhá matkám s dětmi.

Bezdomovectví určitě zcela nevymýtíme, ale usilovat o jeho minimalizaci je rozhodně správná cesta.

Také si myslíte, že Praha 8 si zaslouží víc? Víte, co zlepšit? Zavolejte nám na č.: 723 721 082. Najdete nás též na www.naseosmicka.cz.

Martin Jedlička
kandidát TOP 09 a STAN do ZMČ Praha 8

Předchozí Oživení prázdných domů? Určitě ano!
Další Zavádějící pojmenování kandidátky jako hra s voliči a médii?