Poslední možnost podepsat petici “Ládví není autobusák”


Nové "autobusové nádraží" Ládví
Zdroj: www.ladvineniautobusak.cz

7. 4. začala na sídlištní zastávku Ládví proudit více jak stovka autobusů denně navíc. Příměstské linky svážejí obyvatele z Neratovic, Mělníka a dalších přilehlých destinací. Autobusy, v minulosti ukončené na Nádraží Holešovice, jsou nyní nově zakončeny na Ládví. Celé jako součást integrace autobusové dopravy z dílny ROPIDu, MHMP a za tichého souhlasu nového vedení radnice Prahy 8.

Autobus stojící na přechodu pro chodce, autobus otáčející se na světelné křižovatce do protisměru, autobus blokující jízdní pruh vozovky neboť se již nevejde do naprosto přeplněné zastávky, cestující vystupující z autobusu do zeleně a další podobné porušování pravidel silničního provozu. A kde že to je? Seznamte se s novým „dopravně nebezpečným místem“ v Praze 8! Po zavedení konečných stanic pro příměstské autobusové linky příměstské integrované dopravy letos v dubnu, by lidé bydlící v okolí metra C Ládví mohli vyprávět. Díky nápadu pocházejícího z dílny organizátora dopravy ROPIDu, Magistrátu hl. města Prahy a za tichého přitakávání radnice Prahy 8, se v oblasti doslova roztrhl pytel s porušováním pravidel silničního provozu.

A nejen to. Zvýšení emisní a hlukové zátěže obyvatel v okolí této sídlištní zastávky je evidentní od prvního dne po zavedení. V době, kdy měla dopravu na starosti v Praze 8 TOP 09, jsme se postavili ostře proti a proto byl celý tento nápad dán k ledu.

Představení tohoto projektu občanům proběhlo 24.3.2015, tedy pouhých 14 dní před spuštením. Obyvatelé Ládví a okolí měli možnost navštívit tuto diskusi v KD Ládví. Dostavili se zástupci magistrátu HMP reprezentovaným náměstkem primátorky Dolínkem, vedení osmičkové radnice v čele se starostou Petrusem, radním Prahy 8 pro dopravu Šaškem (všichni ČSSD) a vedením ROPIDu.

Samotné slovo „diskuse“ není vlastně ani moc na místě, neboť páni radní nám přítomným vlastně pouze přišli oznámit již hotovou a rozhodnutou věc. Od 7. 4. 2015 začnou do oblasti Ládví proudit stovky autobusů denně navíc (doposavad 36 denně, nově 142 denně). Z úst odpovědných jsme tehdy slyšeli, že změny si nikdo z obyvatel nevšimne, že se všechny nové spoje ztratí v dosavadní dopravě.
No asi si všiml – lidé z okolí Ládví se na základě představení projektu a také našeho článku na NaseOsmicka.cz aktivizovali a sbírají podpisy pod petici s názvem „Ládví není autobusák“. Petici již doposavad podpořilo bezmála 3 300 občanů.

Podle slov ROPIDu se systém bude vyhodnocovat na podzim 2015 ale spíše až na jaře 2016 a poté se rozhodne, zda celý projekt ponechá tak jak je, nebo zda dojde k nějakým změnám. Dlužno podotknout, že my i obyvatelé Ládví se obáváme právě toho prvního scénáře.

Je důležité zmínit, že petice není jen “proti něčemu” ale organizítoři petice nabízejí řešení, které je koncepční: zakončit tyto linky na autobusovém terminálu Letňany, který byl pro tyto účely postaven. Jediným rozdílem je časová prodleva necelých 6 minut oproti zakončení na Ládví. To by však museli jezdit do Letňan všechny spoje metra a ne jen každé druhé, což zase naráží na finanční nedostatečnost Dopravního podniku. No není se co divit, někde se to populiticky naslibované zlevnění ročního kuponu o 1000 Kč musí projevit.

Poslední šance podepsat petici je pak v  týdnu.
4. 5. – 7. 5. každý den cca od 15h do 18h přes stanicí metra C-Ládví.

Dále je Petice je trvale umístěna na několika místech na Ládví:
Knihovna Ládví (po, st a čt až do 19h, so 9h-13h)
Tichá kavárna (na baru)
Dětský klub Ďáblík
Petice je též trvale umístěna v Ďáblicích, v krámku naproti poště Ďáblická 57.

Petice je adresována Radě hlavního města Prahy.

Veškeré informace a text Petice je stránkách iniciativy www.ladvineniautobusak.cz.

Tomáš Slabihoudek
Váš zastupitel MČ Praha 8
tomas.slabihoudek@praha8.cz
tel: 603 974 356
Máte více dotazů k dění v Praze 8?
Ozvěte se a pojďte se mnou na kávu!
Předchozí Radnice zavádí staronové praktiky – vyzývá občany k „udávání“ sousedů
Další Fórum Osmička: V Ládví vidíme odstrašující příklad