Radnice zavádí staronové praktiky – vyzývá občany k „udávání“ sousedů


11073921_891580970904525_6404569283809222939_oNa Praze 8 máme nový „revoluční“ počin rady složené z ANO, ČSSD, SZ a KSČM. Ekonomický odbor pod vedením místostarosty Matěje Fichtnera (ANO) oslovil všechna bytová družstva na Praze 8 s žádostí o zaslání seznamu majitelů psů, kteří bydlí v domech, které spravují. Z právního hlediska má radnice právo přistupovat k poplatku jako k dani. V tomto aspektu problém není.

Dopis zaslaný družstvům byl napsaný velice, ale opravdu velice nešťastně. Nebo si vedení radnice později uvědomilo, po článku v Lidových novinách a reportáži v Televizních zprávách TV Nova, že se chová jako slon v porcelánu. V textu dopisu chce ekonomický odbor seznam majitelů psů a jejich adresy. O 10 dní později již na webu MČ chtějí tento seznam jen od družstev, které ho vedou kvůli svému fungování. Tak nebo tak, je to špatně.

Celá záležitost má dva rozměry. Finanční a morální.

Finanční rozměr je marginální. Stále slýcháme od rady, že finance Prahy 8 jsou v rozkladu. A skoro každý měsíc si můžeme přečíst v Osmičce, jak strašné finanční vyhlídky Praha 8 má. Řešení těchto domnělých finančních problémů se nedočkáme, místo toho možná vybereme čtvrtletně o 0,5 miliónů korun více na poplatcích za psy. Možná.

Morální hledisko nelze, zejména u městské části, považovat za marginální. Tedy pokud ji nevedeme jako firmu. To pak musí všechny morální zásady stranou.

Z morálního hlediska je to zločin. Chtít po společnosti, která si prošla za poslední století okupací nacisty a totalitou komunistů, aby udávala své sousedy, je zoufale nešťastné. Nepochybuji, že se našlo několik iniciativních jedinců, kteří takový seznam vyhotovili. Přidali do něho i počet morčat, koček a akvarijních rybiček. A s radostí zaslali na úřad. V každé době se u nás takoví jedinci našli, jen od roku 1989 neměli moc prostoru se vyřádit. Považuji za špatné tyto jedince podporovat.

Dalším morálním aspektem je přenášení povinnosti samosprávy na občany – to je jednoznačně špatný přístup. K čemu tu zaměstnanci úřadu jsou? K tomu, aby pracovali pro Prahu 8 nebo aby rozdávali práci občanům? Podle TOP 09, aby pracovali pro Prahu 8 a občany.

A v neposlední řadě: bytová družstva mají dost své práce a starostí. Podle TOP 09 nemá stát ani samospráva ani státem zřizované organizace otravovat své občany.

Navíc samospráva má i jiné možnosti, jak tyto informace získávat. Může spolupracovat s Městskou policií. Dále je každý očipovaný pes nahlášen městské části. Ta pak již dlouhá léta případného neplatiče obratem urguje a poplatky vymáhá.

Jakub Čáp
zastupitel MČ Praha 8 a 1. místopředseda TOP 09 Praha 8

 

ATE_0069psy

Předchozí Karlínské farmářské trhy? Prostě nebudou!
Další Poslední možnost podepsat petici "Ládví není autobusák"