Podporujeme myšlenku univerzitního kampusu na Invalidovně


Pražská Invalidovna – rozsáhlý barokní objekt v Karlíně, který nechal postavit Hrabě Petr Strozzi v letech 1731–1737 jako útulek pro válečné vysloužilce z peněz vybraných v jeho nadaci na bývalých pozemcích Špitálského pole. Válečným vysloužilcům již dávno neslouží a bohužel, neslouží ani čemukoliv smysluplně jinému v dnešní době, byť je prohlášený za národní kulturní památku.

Zatímco její slavnější předloha, která sídlí v Paříži pod názvem Hotel des Invalides, žije velmi bohatým společenským životem a turisté zde mohou obdivovat Muzeum Armády, nebo navštívit místa náhrobků slavných francouzských vojevůdců včetně Napoleona Bonaparte, v Praze nevíme, co s objektem dále udělat. A přitom se jedná o velmi zajímavý komplex budov na dosah centra, v příjemném prostředí parku a nedaleko stanice metra, která nese stejnojmenný název. Tato poloha může pražskou Invalidovnu předurčovat k projektu přesahující věky a přinést přidanou hodnotu například ve vzdělávání. TOP 09 v Praze 8 se kladně staví k myšlence univerzitního kampusu v této lokalitě, která by se mohla stát dalším centrem vzdělanosti v Praze. Vzdělání je vklad do budoucnosti a smysluplná investice, která se sice nevidí ihned, ale v dlouhodobém horizontu v ní vidíme příležitost pro růst vzdělanosti v České republice a zhodnocení potenciálu lidí, kteří mohou naši zemi posouvat dále.

Doufáme, že se jednání o Invalidovně co nejdříve posunou ke konkrétnímu využití celého objektu a areál se dočká revitalizace, která ukončí jeho chátrání. To je základní předpoklad, jak tuto cennou barokní památku zachránit a zachovat ji pro budoucí generace a pro smysluplné využití.

Jaroslav Antonín

zastupitel MČ Praha 8 za TOP 09

Předchozí Sledujeme: nevhodný fast food na Střížkově má své pokračování
Další Slabihoudek: Nenechme si zničit naše sídliště!