Lepší starost o zeleň by Praze 8 prospěla, ale nemusí kvůli tomu začít podnikat


Markéta Pekarová Adamová odpovídá v rubrice Fórum měsíčníku Osmička na otázku „Chtěli byste, aby údržbu komunikací a zeleně zajišťoval úřad MČ zřízením vlastních ‘technických služeb’?“

Městská část je tu od toho, aby zajišťovala veřejnou správu s odpovědností řádného hospodáře, ne aby podnikala. Ačkoliv by někteří možná rádi městskou část řídili jako firmu, já s tím zásadně nesouhlasím. Obec, stejně jako stát, se spravuje, ne řídí jako soukromý podnik. Nesouhlasím s tím, aby městská část zřizovala vlastní firmy, pokud to není nezbytně nutné, a u technických služeb to nutné rozhodně není. Firem podnikajících v tomto oboru je na trhu dost na to, aby si z nich Praha 8 mohla vybrat kvalitního dodavatele.

Co vše by musela MČ udělat, kdyby se pro to přesto rozhodla? Založila by společnost, vložila by do ní kapitál, nakoupila by stroje a nářadí, najala desítky nových zaměstnanců. Zaměstnanci musí mít nějaké zázemí, takže by pronajala nebo koupila nové prostory. I stroje, nářadí a další příslušenství musí mít své místo, takže se pronajmou nebo koupí sklady. A v neposlední řadě každá společnost potřebuje svůj management. Pár přátel politické reprezentace by našlo teplé místečko, lze se domnívat, že velmi lukrativní. To vše placeno z kapes obyvatel Prahy 8.

Městská část se musí postarat o kvalitní údržbu zeleně, čistotu parků, chodníků a ulic. Ale k tomu nepotřebuje začít podnikat. Ve veřejné soutěži je schopna získat dodavatele, který pracuje pro více obcí a má díky tomu úspory z rozsahu. Tudíž je schopen nabídnout zajímavější cenu, než za kterou by pracovala firma městské části. Starejme se o správu věcí veřejných. Odpovědně. Neexperimentujme.

Markéta Pekarová Adamová
zastupitelka MČ Praha 8 za TOP 09

Markéta Pekarová Adamová

 

Předchozí Válka městských částí: Praha 8 bojuje s Trojou sázením zákazů vjezdu, bit je řidič
Další Praha 8 má dobrý tým zkušených ředitelů