Komplikace při stavbě nové budovy radnice


Tiskem proběhla zpráva, že práce na stavbě Nové Palmovky jsou utlumeny z důvodu neplacení faktur objednatelem stavby, tedy Městskou částí Prahou 8. Problém je složitější, nicméně výsledek je stejný, stavba je opravdu v útlumu. Současné vedení MČ Praha 8, koalice ANO, ČSSD, KSČM a SZ, v minulém volebním období dělali maximum pro zdržení nebo ideálně úplné zrušení stavby nové radnice. A tento macešský vztah v nich bohužel přetrval a trvá i v okamžiku, kdy jsou to oni, kdo vedou Prahu 8. Místo přijetí zodpovědnosti, o kterou se tak urputně snažili, pokračují v opoziční práci.

Projekt Nová Palmovka je nutné vnímat komplexně. Tento projekt nemůže fungovat, pokud nebudou zachovány obě jeho části: stavba radnice i komerční části. Pokud současná koalice poškodí svým jednáním byť jen jednu z těchto částí, ohrozí celý projekt. Ještě před tím než měl možnost dokázat svou životaschopnost. TOP 09 Praha 8 by pochopila celou řadu změn v tomto projektu. Konec konců smlouva o provozování dokončené stavby není žádné dogma.

Činy současného vedení Prahy 8 ohrožují termín dokončení stavby. Takže místo, aby Palmovka dostala nový impuls pro svůj rozvoj, budeme se možná dívat na hrubou stavbu výrazně déle než bylo nutné. A logicky výrazně znejistí budoucí nájemce komerčních prostor a tím i výnosnost celého projektu.

Jejich chování je nezodpovědný hazard. Sázejí vysokou částku (1,131 mld.) z veřejných peněz, když jim nesmyslný hazard vyjde, budou mít dobrý pocit. Když poškodí MČ, bude to chyba minulého vedení. Konec konců, mají to už natrénované. Pokusil bych se to přirovnat k situaci z běžného života. Je to stejný hazard, jako když si prodáte střechu nad hlavou a místo, abyste peníze z prodeje investovali do nového bydlení, vsadíte si v ruletě. Možná Vám to vyjde, ale možná také ne. Pak jste přišli o všechno.

Činy současného vedení Prahy 8 nejsou v naší republice bohužel ojedinělé. S podobným přístupem se můžeme setkat i u jiných zakázek. Podnikám již řadu let a pamatuji, že smlouva od veřejného zadavatele měla vysokou likviditu. Jednoduše řečeno, když jsem měl smlouvu se státem na 10 tis. Kč, platila v obchodních vztazích jako hotové peníze v plné výši. Což je samozřejmě dobře, veřejný zadavatel má platit za nejspolehlivějšího obchodního partnera. Má kultivovat obchodní prostředí. Poslední dobou se však setkáváme se snahou účelově rušit uzavřené smlouvy nebo smlouvy dojednané a před podpisem. Důvody můžou být různé, od zištných až po pocit, že ji dokáži uzavřít lépe. Toho zářným příkladem je zrušené výběrové řízení na prodej Karlínských kasáren, kdy ministr Stropnický (ANO) zrušil výběrové řízení jako nevýhodné. Do jím vypsané soutěže se však již nikdo nepřihlásil. Takže v Karlíně budou kasárna chátrat dále a nebudou k užitku. Toto působení hnutí ANO z nás dělá pomalu, ale jistě banánovou republiku. Akorát místo podniku na pěstování banánů nás bude ovládat Agrofert. I tak je možné vnímat heslo: Řídit stát jako firmu.

Jakub Čáp
zastupitel MČ Praha 8

IMG_20150607_115309

Předchozí AUDIT ČINNOSTI NOVÉ KOALICE NA MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 8
Další Petice "Ládví není autobusák" doputovala na magistrát