Fórum Osmička: Posvátné krávy patří do Indie


Tomáš Tatranský odpovídá v rubrice Fórum na otázku Proč zavedla koalice ANO-ČSSD-SZ-KSČM v časopise Osmička cenzuru?

V tomto fóru měla být otázka, kterou navrhla ODS: „Mají občané Prahy 8 dále trpět diletantství místostarostky Borhyové (ANO)?“ Na mimořádné schůzce redakční rady však zástupci ANO, ČSSD, KSČM a SZ schválili usnesení, podle něhož tato otázka porušuje redakční kodex. Hlasoval jsem proti tomuto usnesení – v onom kodexu se totiž píše: „Vulgární nebo nepřiměřeně urážlivé jmenovité útoky se zpravidla neuveřejňují, nerozhodne-li redakce se souhlasem redakční rady jinak. Politická kritika, a to i jmenovitá, je však přípustná; čím výše je postaven veřejný činitel, tím vyšší míru kritiky musí být připraven unést.“ Slovo „diletantství“ objektivně není vulgarismem a nepokládám ho ani za „nepřiměřeně urážlivé“, nota bene uvědomíme-li si, že paní místostarostka Borhyová je trestně stíhána za údajné porušení povinnosti při správě cizího – tj. radničního – majetku.

Tímto rozhodnutím – které lze nazvat cenzurou – koalice pošlapala právo na kritiku a zaútočila na svobodu slova, která je klíčová pro správné fungování liberální demokracie. Koalice vzala ODS právo svobodně formulovat otázku. Proč? Zřejmě proto, že se otevřené výměny názorů prostě bojí.

Kolegové z politické divize Agrofertu a jejich koaliční partneři by si měli uvědomit, že sebevědomí lidé se nebojí kritiky, zatímco ustrašení diletanti se rádi stavějí do pozice „posvátných krav“, které musí být vždy adorovány. Na otázku, do jaké pozice vmanévrovali naši koaličníci paní místostarostku Borhyovou, si jistě laskavý čtenář odpoví sám…

 

Tomáš Tatranský
zastupitel MČ Praha 8 za TOP 09

Předchozí Cyklogenerel za milion
Další Hazard v Praze – populismus zakazovačů narazil na realitu