Fórum Osmička: Chtělo by to trochu odvahy


Petra Hainzová odpovídá v rubrice Fórum na otázku Jak by měla vypadat optimální příprava revitalizace veřejné plochy, a které byste dali přednost?

Účelem kostrbaté otázky z pera ČSSD je zcela zřejmě pochvalné zhodnocení přípravy revitalizace Ládví a Krakova, které v současnosti probíhá. Nelze než pozitivně ohodnotit účast odborné veřejnosti a místních občanů v tvorbě nových koncepcí obou území. Nicméně, jak je zřejmé z vyhodnocení soutěžních návrhů na Ládví, například názor starosty Petruse a odborné komise, je diametrálně odlišný.

Urbanismus a tvorba ucelených, funkčních území je sice disciplína, na kterou má každý svůj platný názor, ale proto, aby se města rozvíjela koncepčně, smysluplně, strategicky a s širším nadhledem je třeba hlavně odborníků. Občané by měli mít možnost si vybrat, zda na volném prostranství preferují dětské hřiště nebo psí louku, ale celkovou koncepci by měl tvořit někdo s příslušným vzděláním a zkušenostmi. Když Michelangelo předělával návrh Baziliky svatého Petra, neřešil, zda příliš nevyčnívá nad okolní zástavbu. V dnešní době je sice tento přístup těžko představitelný, nicméně častokrát se stává, že vedení obcí nemá odvahu svěřit tvorbu veřejného prostoru někomu s vizí, třebaže se nejdřív může zdát odvážná a kontroverzní. Však Eiffelovu věž Pařížané také nesnášeli. A dnes? Je dominantou města a jednou z hlavních turistických atrakcí.

Jsem přesvědčena, že finální podoba oblasti kolem Ládví, či Krakova bude zcela jistě lepší, než je nyní. Se zatajeným dechem ovšem očekávám návrhy radnice Prahy 8 pro oblast Palmovky. Tam nám zatím přichystali pouze „půvabný“ skelet radnice za 750 mil. Kč.

Petra Hainzová
předsedkyně zastupitelského klubu TOP 09 Praha 8

Předchozí Sídliště Ďáblice autobusákem aneb půl roku od integrace Mělnicka a Neratovicka
Další Revitalizace Karlínského náměstí je dokončena