Fórum Osmička: ANO, radši platíme za právníky než za kvalitní školství!


Markéta Adamová odpovídá v rubrice Fórum na otázku “Je rozhodnutí koalice dát miliony právníkům na úkor školství správné?”

Už při čtení otázky musí být čtenáři zřejmé, že odpovědný politik nemůže na takto položenou otázku odpovědět kladně. Avšak na Praze 8 je opak pravdou! Jen pro srovnání: v roce 2013, kdy byla TOP 09 v koalici, bylo z rozpočtu na poradenské, konzultační a právní služby vyčleněno necelých 3,3 mil. Kč. Nyní si koalice odsouhlasila výdaje převyšující 21 milionů. Tedy téměř sedminásobek! A to nejen na úkor školství, které si oproti minulému roku pohoršilo o více jak deset milionů korun. Z takového srovnání musí být každému jasné, že tato rada nejedná v zájmu občanů, ale dodavatelů právních a dalších služeb.

Pro TOP 09 je školství jednou z hlavních priorit. Vzdělání je klíčem k lepší budoucnosti a prosperitě. Proto jsem také na únorovém zastupitelstvu podala pozměňující návrh, aby byly přesunuty peníze z nesmyslných projektů právě do školství. Takovým nesmyslem v rozpočtu je např. projektová dokumentace na startovací byty pro mladé rodiny za 12 mil. Kč. Protože kde jinde už investovat, když ne do vzdělávání našich dětí? Můj návrh však neměl dostatečnou podporu, jelikož koalice zřejmě vidí priority jinde, než právě ve vzdělávání. Prioritou jsou často nesmyslné soudní pře a peníze na právníky tak dosahují astronomické sumy. Snad budou mít naše děti ve školách aspoň teplo a snad nebudou ředitelé muset výrazně omezovat třeba preventivní programy nebo provoz družin aj. Jejich úloha je nesnadná, zvlášť když pan místostarosta a poslanec Fichtner by rád o jejich osudu rozhodoval jako všemocný vládce (což mu naštěstí ve sněmovně neprošlo).

Markéta Adamová, předsedkyně RO TOP 09 Praha 8, zastupitelka MČ Praha 8 za TOP 09

Předchozí Fichtner navrhl, aby mohli být ředitelé škol odvoláváni bez důvodu. Sám pro návrh nehlasoval.
Další Promarněná šance pro Palmovku