Fichtner navrhl, aby mohli být ředitelé škol odvoláváni bez důvodu. Sám pro návrh nehlasoval.


Půl roku poté, co zastupitelstvo MČ Praha 8 veřejně lynčovalo ředitele Korandu za jeho pohlavek, přinesl místostarosta Matěj Fichtner do Poslanecké sněmovny návrh, aby mohl být ředitel školy odvolán i bez udání důvodu.

Ačkoliv už podle současných norem je možné ředitele v případě hrubého porušení povinností odvolat, nemá podle Fichtnera zřizovatel nástroje, jak ovlivnit kvalitu školství. Vzbudil tím rozruch nejen v odborných kruzích, ale také mezi poslanci, kteří se obávali, jestli se Fichtner náhodou nezbláznil

Pozměňovací návrh ke školskému zákonu nejprve projednal školský výbor. Všichni přítomní poslanci (včetně zástupců ANO) doporučili Poslanecké sněmovně, aby návrh nepřijala. Fichtner však spoléhal na to, že jeho návrh si ve sněmovně podporu najde.

Ani v Poslanecké sněmovně však neuspěl. Ze 180 přítomných byli pro pouze dva poslanci ČSSD. Pro návrh nehlasoval ani sám Fichtner, který se hlasování vůbec neúčastnil. Proti bylo 172 poslanců. Díky tomu návrh, který by z ředitelů udělal zcela podřízené loutky v rukách zřizovatelů, neprošel.

Markéta Adamová, předsedkyně RO TOP 09 Praha 8, zastupitelka MČ Praha 8

Předchozí Paní Marksová, mohu pronajmout svůj byt?
Další Fórum Osmička: ANO, radši platíme za právníky než za kvalitní školství!