TOP 09 podporuje dostupné bydlení


Tomáš Slabihoudek v měsíčníku Osmička odpovídá na otázku Měla by městská část Praha 8 iniciovat výstavbu nájemních bytů?

Ceny bytů rostou, nájmy v Praze vzrostly od roku 2010 téměř o 50 procent, ve schvalovacím procesu v Praze zamrzlo více jak 40 000 bytů a ČR je na 127. místě na světě v délce povolování staveb. Proto se Praha stává městem, kde si již ani dobře situovaní občané nedokážou snadno pořídit byt. Pokud město nezačne fungovat proaktivně (podobně jako třeba Vídeň nebo Mnichov), budou ceny stoupat dál. Otázkou je, jakým způsobem tuto situaci řešit. Vedle výstavby klasických nájemních obecních bytů je i jedním z možných řešení podpora družstevní výstavby pro stavbu levnějších bytů – například pomocí poskytnutí magistrátních pozemků vhodných pro stavbu nebo za pomoci finanční podpory z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který je zřízen magistrátem hl. města Prahy. Další možností je i dohoda s developery na vyčlenění určitého procenta postavených bytů, které budou určeny pro účely pronajímání obcím. Je zcela jasné, že tyto náročné projekty nemohou financovat samy městské části, Celkový koncept a pravidla pro pronájmy musí vzejít ze spolupráce s hlavním městem, zde je na místě jednoznačně odmítnout systém přidělování bytů pomocí nechvalně známých pořadníků nebo dekretů. TOP 09 Praha 8 bude podporovat především opravy stávajících obecních bytů a jejich pronájem zejména seniorům, rodinám s dětmi, zdravotně postiženým a obyvatelům, jejichž profese je pro město důležitá (např. učitelé, zdravotní personál nebo pracovníci v sociálních službách).

Také si myslíte, že Praha 8 si zaslouží víc? Víte, co zlepšit? Zavolejte nám na číslo: 723 721 082. Najdete nás též na www.naseosmicka.cz.

Tomáš Slabihoudek

zastupitel MČ Praha 8 za TOP 09

Předchozí Zahrádky si ochranu rozhodně zaslouží
Další TOP 09 a Starostové a nezávislí spojili síly i na Osmičce