Proběhla koordinační schůzka o nedostatečné kapacitě škol v Karlíně


Z aktualit na webu městské části se můžeme dovědět, že avízovaná koordinační schůzka o nedostatečné kapacitě škol v Karlíně, svolaná radním pro školství Matějem Fichtnerem (ANO), se konala 11.12.2015. Výsledkem je, že spádové děti ZŠ Lyčkovo náměstí budou mít v září dostatek míst a půjdou do první třídy tam, kam patří. To jsou skvělé zprávy. Jsme velice rádi, že se radnice Prahy 8 k problému postavila čelem a odpovědně. A místo posílání karlínských dětí do Libně a Čimic, zajistí místa přímo v jejich spádové oblasti. Nicméně je třeba si říct, že k této vyhrocené situaci vůbec nemuselo dojít. Stačilo jen, aby se pan radní Fichtner soustředil na svou práci radního pro školství, za kterou je placen.

Před přibližně dvěma lety si bývalé vedení Prahy 8 nechalo zpracovat dlouhodobou demografickou studii předvídající vývoj v jednotlivých oblastech městské části. Studie identifikovala Karlín jako jednu z problematických oblastí, ve které je kapacita škol a školek nedostatečná, a to i s ohledem na předpokládanou výstavbu na Rohanském ostrově. Vzhledem k výsledkům studie zadalo bývalé vedení tvorbu projektových dokumentací na otevření nových tříd mateřských škol v objektu bývalé ZŠ Pernerova a současně i nástavbu na MŠ U Sluncové. Radnice byla zároveň připravena vypovědět smlouvu soukromé škole, která sídlí v budově v Pernerově ulici, aby zde mohla být otevřena další základní škola/ nebo alespoň první stupeň základní školy/. I proto městská část tuto budovu nikdy neprodala a pouze pronajímala.

Spádové děti, které přišly na ZŠ Lyčkovo náměstí k zápisu do prvních tříd v roce 2014, měly stále dostatek místa v budově školy. Stávající vedení tvrdí, že jim nikdo nic nepředal, nikdo je na situaci v Karlíně nepřipravil. Jak dlouho se ještě koalice ČSSD, ANO, KSČM a Strany zelených bude vymlouvat na předešlou radnici? Nejspíš až do příštích voleb. Nicméně faktem je, že všechny potřebné informace byly k dispozici. Ředitel školy, stejně jako odbor školství upozorňoval na hrozící nedostatek míst a nebyli vyslyšeni. Až když se zvedla vlna odporu ze strany rodičů, kteří zjistili, že se jejich děti na svoji školu možná nedostanou (řada z nich přišla i na poslední zastupitelstvo interpelovat), začal radní Fichtner jednat. Stále je dost času situaci v Karlíně krizově vyřešit. Dále bude potřeba nalézt komplexní dlouhodobé řešení formou přerozdělení spádových oblastí a otevření nové základní školy. Budova v Pernerově ulici se k tomuto účelu zdá ideální. K doplnění dalších míst by také bylo možné využít některé z budov Magistrátu hlavního města Prahy, pokud zrovna nejsou plné. Ať už řešení bude jakékoliv, pevně věříme, že Matěj Fichtner bude nyní svoji práci radního pro školství brát vážněji.

Petra Hainzová
předsedkyně klubu zastupitelů TOP 09 Praha 8

Předchozí Fórum Osmička: Možností sportovat je víc, než si myslíte
Další Na Praze 8 sice houby nerostou, ale trafikám, těm se tu daří