Nová rada Prahy 8 připravila městskou část o 47,4 mil. Kč


V minulém volebním období se koalici, v níž působila i TOP 09, dařilo získávat významnou finanční podporu na opravy škol a jiných veřejných budov z evropských fondů. Jednalo se převážně o zateplování staveb, které přináší nejen úspory v provozu, ale i zlepšení vzhledu a mnohdy velmi nutné rekonstrukce pro zachování budov k jejich komfortnímu užívání. Získat na takové opravy dotace nebylo vždy snadné a s některými projekty jsme uspěli až na několikátý pokus. Zájem o dotace je totiž ze strany jednotlivých městských částí a dalších obcí velký, rozdělované finanční prostředky samozřejmě omezené.

Současná rada přišla v době, kdy Praha 8 měla připravené projekty na zateplení šesti budov a na všechny získán příslib dotace. Stačilo by pouze vypsat výběrová řízení na zhotovitele zakázek a začít zateplovat. Rada však rozhodla zcela proti zdravému rozumu – odpískala všech šest projektů: tří největších mateřských škol na Praze 8 (Krynická, Šiškova a Bojasova), kulturního domu Ládví, Gerontologického centra a budovy, kterou pronajímá neziskové organizaci pomáhající psychicky nemocným. Několik měsíců, či dokonce let, práce úředníků i politiků předchozí reprezentace, tak jedním hlasováním smetla ze stolu. Příprava projektů navíc nese řadu nákladů, které tímto rovněž můžeme považovat za zmařené. Proč takové rozhodnutí paní a páni radní? Jak můžete jen tak bez rozmyslu občany městské části připravit o lepší stav budov, kam posílají děti do školky či kde se léčí senioři? Chová se takhle správný hospodář?

Argumentace místostarosty Matěje Fichtnera (ANO) na posledním zasedání Zastupitelstva v prosinci 2014 byla úsměvná – návratnost investic do zateplení je příliš dlouhá, než aby se vyplatilo finanční prostředky městské části do těchto projektů investovat. Jenže návratnost takových investic nelze posuzovat pouze přepočtením uspořených prostředků za topení v následujících letech. Ačkoliv je nezanedbatelné a přináší komfort uživatelům, není zdaleka jediným přínosem takových rekonstrukcí. Je jím i kvalitnější stav staveb jako takových, které často opravy potřebují jako sůl. Nehledě na estetický přínos.

O kolik nás, občany městské části, Rada ve složení ANO, ČSSD a Strana zelených svým rozhodnutím vlastně připravila? Příslib dotací na všechny projekty dohromady činil 47,4 mil. Kč. Tyto prostředky tedy mohly být ušetřeny z rozpočtu Prahy 8, využity na jiné akce k zlepšení života obyvatel městské části. Sama městská část samozřejmě měla přispět svým podílem (dotace nepokrývají veškeré náklady na rekonstrukce) a to ve výši 94, 6 mil. Kč. Dotace by tedy pokryly celou třetinu celkových nákladů.

Co tedy s mateřskými školami, Gerontologickým centrem či kulturním domem Ládví bude? Budou i nadále chátrat? Potřebnost opravy se tímto rozhodnutím neřeší, pouze se odsouvá do budoucna. Za několik let bude nutné opravy tak či onak provést, budou však pro městskou část ještě dražší. Pokud bude MČ chtít získat dotace, bude své žádosti muset předkládat znovu, což s sebou nese nemalé náklady, například na aktualizaci projektů, které v té době již nebudou odpovídat stavu budov apod. Výsledek je navíc nejistý, protože jak jsem již uvedla, získání dotace rozhodně není snadné a není důvod se domnívat, že tomu v budoucnu bude jinak. Pokud dotace městská část nebude chtít získat a rozhodne se zaplatit opravy ze svého, bude tak činit na úkor jiných možných investic, které si pak nebude moct dovolit.

Zatím tedy víme, že tyto prostředky koalice vyhodila do koše, ale neznáme plány na investice, priority toho, co by chtěla zlepšit, protože nám mnoho ze svých plánů neodhalila. Pokud bude jediným plánem zastavit vše, co zde doposud fungovalo, ale nenabídnout jasný program toho, jak s veřejnými prostředky nakládat, nečeká, bohužel, naše občany moc pozitivní vyhlídka na zlepšení osmičky, které strany koalice před volbami slibovaly.

Markéta Adamová
Zastupitelka městské části Praha 8, dříve radní pro sociální oblast a čerpání evropských dotací
Předsedkyně TOP 09 Praha 8

Materska-skola-Praha-8-Bojasova-1-005

Zdroj obrázku: www.praha8.cz

Předchozí Zastupitelé TOP 09 odmítají spolupráci Rady Městské části Praha 8 s KSČM
Další Fórum Osmička: Acta Non Verba - činy, ne slova!