Fórum Osmička: Obec má zajišťovat různé služby, výstavba bytů to však není


Markéta Adamová odpovídá v rubrice Fórum na otázku Měla by se městská část podílet na výstavbě tzv. startovacích bytů pro mladé rodiny?

Praha 8 by se na výstavbě startovacích bytů podílet neměla a to z několika důvodů. Prvním důvodem jsou finanční prostředky, které by si taková investice vyžádala. Koalice smetla ze stolu smysluplné projekty, s tím, že na ně nejsou peníze. Nyní uvažuje o výstavbě startovacích bytů, aniž bychom měli relevantní data, jestli jsou na Praze 8 potřeba. Z čeho je hodlá radnice zaplatit, když např. na opravy mateřských škol nebo KD Ládví údajně není dostatek prostředků?

Stát (a to ani prostřednictvím obcí) nemá výrazně zasahovat do života lidí. Stát je tu od toho, aby vytvářel příznivé podmínky pro realizaci potřeb občanů – kvalitní právní prostředí, ve kterém se vyplatí podnikat a pracovat, které je příznivé pro založení rodiny, které zajišťuje bezpečnost, vymožitelnost práva atd. Poskytovat širokým skupinám lidí i bydlení by však neměl ani stát, ani obce. Nízkopříjmové skupiny obyvatel jsou podporovány formou sociálních dávek na bydlení. Po skončení privatizace bude mít Praha 8 cca 1200 obecních bytů, což je dostatečné množství pro sociální účely. Má je ale poskytovat pouze osobám, které to skutečně potřebují a to jen na přechodné období, než jsou schopny si zajistit dostatečné příjmy na pokrytí veškerých svých potřeb.

Pokud by položený dotaz chtěl předvídat vznik zákona o sociálním bydlení, o čemž uvažuje současná vláda, tak připomínám, že na něm se ještě ani nezačalo pracovat a koncepce, která mu předchází nebyla vládou schválena. Je to tedy podobné, jako kdybychom porcovali medvěda, který ještě běhá po lese. Předkladatelé nejsou sto odpovědět na řadu neznámých – jak by se byty přidělovaly, podle jakých pravidel? Kdo by na ně měl mít nárok? Budeme mít znovu pořadníky na byty? Jak zaručíme, že pravidla nepůjde obcházet? TOP 09 takový zákon rozhodně nepodpoří.

Markéta Adamová
předsedkyně TOP 09 Praha 8

Předchozí Fórum Osmička: Praha 8 se stává nespolehlivým investorem
Další Občané vystavili starostovi Prahy 8 nelichotivé vysvědčení