Fórum Osmička: Inspirace nebo výlety vyvolených?


Markéta Adamová odpovídá v rubrice Fórum na otázku „Jaké přínosy plynou Praze 8 ze spolupráce s partnerskými městy“

Má smysl spolupracovat s jinými městy? Určitě ano. Takhle by jistě odpověděla většina lidí, kteří chápou, že sdílení a výměna zkušeností, tzv. dobré praxe či zaměření na oblast vzdělávání a kultury může být obohacující. Podstatné však není zda ano či ne, ale s kým a proč.

Jaké charakteristiky by takové partnerské město mělo splňovat? Zejména by nám měla spolupráce mít vůbec šanci něco přinést. Mělo by být v čem se inspirovat. A/nebo by mělo být dobrou destinací pro naše žáky a studenty, kteří by mohli snáze vycestovat na studijní výměnné pobyty.

Splňuje tyto předpoklady jediné partnerské město, které Praha 8 od letoška díky koalici ČSSD, ANO, SZ a KSČM má, tedy Pekingská čtvrť Fengtai? Rozhodně si nemyslím. Nejedná se o výrazně inovativní a moderní město, odkud bychom mohli čerpat inspiraci, jak řešit problémy, které občany trápí, jako jsou např. parkování, nová výstavba či dostupnost služeb. Nejde ani o ekonomickou spolupráci, ta není úkolem městských částí. Navíc je natolik vzdálené (a to nejen fyzicky, ale i kulturně a jazykově), že se těžko dají realizovat výměnné pobyty dětí.

To všechno podtrhuje neopomenutelný fakt: Čína je komunistická totalitní země. Nemá úctu ani k vlastním občanům, jimž negarantuje ani základní práva, drancuje životní prostředí a dá se vyjmenovat řada dalších negativ. Praha 8 nemá jediný rozumný důvod s představiteli čínských samospráv spolupracovat. Partnerství s Fengtai je pouze zpestřením pro současné radní, kteří měli možnost vyrazit na výlet za cizí peníze. Občanům Prahy 8 nepřinese vůbec nic.

Markéta Pekarová Adamová

zastupitelka MČ Praha 8 za TOP 09

Předchozí Projektová dokumentace na park Žernosecká je předražena o 300 %
Další Fórum Osmička: O teorii péče řádného hospodáře