Vraťte Karlínu recyklační kontejnery!


Na webu městské části se můžeme dočíst následující text z 01.05.2018 – „úspěšný projekt sběrné nádoby na papír, plast a sklo do domovního vybavení v Karlíně, Magistrát hl. m. Prahy a MČ Praha 8 již realizují téměř 6 měsíců. Z důvodu duplicity separačních nádob proto postupně dochází k rušení separačních stanovišť na veřejných místech“.

Z reakcí karlínských obyvatel na ulici a na sociálních sítích je ale naprosto zřejmé, že to zas tak úspěšný projekt opravdu není. Do mnohých domů se separační nádoby vůbec nevejdou, další domy nemají vnitrobloky ve svém vlastnictví, jiné zase chtějí mít pěkný, funkční dvorek a ne odkladiště popelnic. Radnice se kasá, že již 115 domů separuje odpad ve vnitrobloku, jenže kolik bytových domů v Kalírně dohromady je, o tom mlčí. Já jsem si jich spočítala 366, zběžně a rychle a třeba jsem se spletla, ale i kdybych se spletla o 66 domů, tak 115 opravdu není žádný závratný úspěch. Jediné, čeho se zatím podařilo docílit, jsou naprosto přeplněné a přetékající zbývající kontejnery, zmatení lidé pobíhající po ulici s pytlem plastu, hledající kontejner, který tam včera ještě byl a nakonec samozřejmě odložené tašky plné odpadu na chodníku nebo vyhozené do obyčejných popelnic na směsný odpad. A nedej bože, když do toho všeho trochu zafouká vítr!

A proč zavedla radnice tento „úspěšný“ projekt? To píšou na webu MČ také. Protože obyčejné kontejnery, které byly v Karlíně opravdu téměř všude, byly zneužívány „přespolními“ nebo živnostníky, kteří je využívali k odkládání svých odpadů kolem separačních nádob.Úplně vidím, jak rodina z Prahy 1 nebo Prahy 7 jede na Karlínské náměstí recyklovat svůj odpad!

Relevantní problém jsou samozřejmě živnostníci. Každý kdo v Karlíně bydlí, ví, že opravdu některé obchůdky, večerky nebo případně i bistra využívají kontejnery k odkládání svého odpadu, na který by měly podle zákona mít svoji vlastní popelnici. Všichni jsme určitě schopni pochopit, že radnici toto trápí a nechce doplácet finanční prostředky za plnění povinností někoho jiného. Co ale opravdu už pochopit nedokážu je, proč kvůli prohřeškům několika podnikatelů ztěžuje městská část život všem ostatním místním obyvatelům! Město má přece k dispozici řadu možností, jak přimět nezbedné živnostníky k pořízení recyklačních nádob. Město má úředníky, kteří můžou vykonávat kontroly a ukládat pokuty!

Já rozhodně recyklovat chci. Plasty, sklo, papír, kov i kartony. Nerozumím tomu, proč v 21. století, kdy je recyklování k dispozici i v malinkaté vesnici na Šumavě, by měla radnice Prahy 8 v Karlíně moje možnosti omezovat a výrazně ztěžovat. Žádám radnici, aby přehodnotila svůj „inovátorský“ přístup a vrátila Karlínu recyklační kontejnery.

Petra Haizová
předsedkyně klubu zastupitelů TOP 09 Praha 8

Předchozí TOP 09 a Starostové a nezávislí spojili síly i na Osmičce
Další Osmičkový Kurýr - červen 2018