Kde domov můj?


Během zastupitelstva na Praze 8 dne 21. září 2016 vyšlo najevo, že naše paní místostarostka Alena Borhyová (ANO) není zcela zřejmě od prosince minulého roku již obyvatelem MČ Praha 8, ale Dolních Chaber. Myslím, že i laikovi je jasné, že pokud je politik zvolen do funkce v nějaké obci, měl by tam mít i trvalý pobyt. Tak to vyplývá ze zákona. Ne však paní Borhyová!

borhy1Sama na dotazy o svém bydlišti zastupitelům sdělila, že je zmatena a odpoví písemně. Z toho si lze vyvodit následující:

  • – paní Borhyová je zmatena, protože při změně trvalého pobytu nebyla při smyslech
  • – paní Borhyová trpí ztrátou paměti
  • – paní Borhyová si je zcela vědoma, že změnila trvalý pobyt, ale nedošlo jí, že se to nesmí
  • – paní Borhyová si je zcela vědoma, že změnila trvalý pobyt, nedošlo jí, že se to nesmí a teď neví, co na to říct, protože jí to kolega Fichtner (místní šéf ANO, neplést si s ANO, šéfe, Pohlreich je v tom nevinně) nepřipravil.

sokrates-borhyJak to většinou bývá, poslední odpověď bude ta správná. Paní místostarostka, o které stejně každý z Chaber ví, že tam bydlí, si přesunula i trvalý pobyt. Zřejmě si v tu chvíli opravdu neuvědomila, že se to nesmí a že svým krokem vlastně ztrácí nárok na zastupitelský mandát. Jak se ale s oblibou říká, „neznalost zákona neomlouvá“. Myslím si, že jediným správným krokem, který by teď paní místostarostka měla vykonat, je posypat si hlavu popelem, omluvit se a následně okamžitě rezignovat. Pokud to neudělá, podle zákona by ji měla mandátu zbavit ředitelka Magistrátu JUDr. Děrevová. To by ovšem bylo vskutku trapné, nemyslíte?

Nemám samozřejmě tušení, jaký důvod měla paní Borhyová ke změně trvalého pobytu. Třeba si potřebovala pořídit hypotéku, třeba ji už nebavilo fiktivně bydlet někde jinde. Nicméně bych k této krátké úvaze ráda dodala, že to považuji za velice neuctivý, ba urážlivý krok k voličům. Paní Borhyová kandidovala do voleb jako jednička za hnutí ANO, paní Borhyová mohla tudíž být starostkou městské části Praha 8. Paní Borhyová si ale vůbec neuvědomuje, že by to pro ni měl být závazek, závazek lidem, kteří jí svým hlasem projevili důvěru a stáli o to, aby je na radnici reprezentovala. Pokud jí tito lidé ani nestojí za to, aby byť fiktivně žila v městské části, ve které kandidovala, nakolik jí asi záleží na práci, kterou tam provádí?

Petra Hainzová 

předsedkyně klubu zastupitelů TOP 09 Praha 8

Předchozí Fórum Osmička: Na mnoha místech zóny uškodí obyvatelům
Další Fórum Osmička: I zde platí, že příklady táhnou