Adamová: Ukrajina potřebuje nejen naši pozornost, ale také naši pomoc


15. – 17. února se v polské Lodži uskutečnilo již 8. Evropsko-ukrajinské fórum, které bylo zaměřeno na klíčové ekonomické otázky jako jsou modernizace a hospodářský potenciál rozvoje Ukrajiny, sociální a bezpečnostní otázky, nebo spotřeba přírodních zdrojů na Ukrajině a jejích regionech.

Za TOP 09 se letos zúčastnila poslankyně Markéta Adamová, členka výboru pro sociální politiku, která vystoupila v panelu Moderní sociální standardy: vstříc stabilizaci. Diskuze se vedla především nad potřebností reforem v sociální oblasti na Ukrajině. Adamová se ve svém příspěvku podělila o zkušenosti České republiky se sociálními reformami a hovořila o úskalích, která mohou přinášet. „Poskytnutí jistého know-how například v oblasti reforem, sociálních služeb a standardů je jedna z možných cest, jak Ukrajině pomoci modernizovat sociální systém.“

Náměstek ukrajinského ministra práce a sociálních věcí Viktor Ivankevych v panelu hovořil o situaci lidí, kteří jsou na útěku z domovů vlivem bojů probíhajících na východě Ukrajiny. Zároveň zdůraznil, že ukrajinská vláda pracuje na mnoha reformách, včetně tolik potřebné reformě důchodového systému. Výměnou za finanční pomoc v rozsahu 17,5 miliard dolarů vyžaduje reformy i Mezinárodní měnový fond. „Sami Ukrajinci si uvědomují, že posledních deset let promarnili a mají velký problém s korupcí na všech úrovních. Nyní však stojí doslova na křižovatce svých dějin a je z nich cítit obrovské odhodlání a motivace ke změnám, které jsou vyžadovány,“ říká Adamová.

V jednom z panelů se polský komentátor Adam Michnik podivoval nad skutečností, že země jako je Česko, Slovensko a Maďarsko jsou tak loajální k Rusku, jako by zapomněly vlastní dějiny. „Je smutné, že ČR je zde zmiňována jako země, která se staví na stranu Ruska, alespoň ústy některých svých vrcholných představitelů. I proto jsem považovala účast na konferenci za důležitou. Věřím, že konference jako je tato, mají šanci přispět k zlepšení situace na Ukrajině. Nesmíme však zůstávat pouze u slov ale přejít i k činům. Ukrajina potřebuje nejen naši pozornost, ale především naši pomoc.“ uzavírá Markéta Adamová.

Konferenci každoročně navštíví přes 400 politiků, odborníků a zástupců mezinárodních organizací z Ukrajiny, Ruska, Evropské unie, USA a dalších sousedních zemí.

 

Předchozí Fórum Osmička: Personální pomsta nové koalice
Další Zastupitelé Prahy 8 odmítli pojmenovat náměstí po Arnoštu Lustigovi