Buspruh na Ládví byl zřejmě vyznačen nezákonně


U zastávky metra Ládví se minulý týden objevil zbrusu nový vyhrazený pruh pro autobusy a cyklisty. Oprávněně to vzbudilo kritiku místních obyvatel a dokonce i starosty Prahy 8, který po magistrátu požaduje návrat k původnímu stavu. Zajímavá je ale ještě jedna skutečnost: tento autobusový pruh byl zřejmě vyznačen nezákonně.

Nový buspruh v ulici Střelničná nechal vyznačit magistrát, konkrétně Odbor dopravních agend MHMP, který na této ulici vykonává veřejnou správu. Ovšem použil k tomu značně nestandardní postup. Běžně se totiž dopravní značky (včetně pruhů na silnici) osazují takzvaným “stanovením místní úpravy”. V tomto případě ale úředník použil “stanovení přechodné úpravy”, které je, jak už název napovídá, časově omezené a používá se třeba u stavebních záborů, které jsou dočasné, a jejich součástí jsou pouze přenosné značky a žluté pruhy.

Jak vidíte, buspruh na Ládví je evidentně vyznačen natrvalo. Jde tedy o “místní”, trvalou úpravu. Přitom v dokumentech je časově omezen jen do konce srpna 2018. To už není jen šlendrián, to je normální porušování předpisů.

Proč by to úředníci na magistrátu dělali? Aby se vyhnuli připomínkám občanů. Proti přechodné úpravě se nedají vznášet připomínky. Zatímco před místní úpravou musí jít na úřední desku “návrh opatření obecné povahy”, proti kterému občané i městská část mohou podávat připomínky, přechodná úprava se na úřední desce vyvěsí rovnou a nabývá účinnosti hned 5. dnem po vyvěšení, navíc proti ní není možné podávat připomínky či námitky.

Závěr je jednoduchý: úředníci magistrátu si zjednodušují práci a neexistuje proti tomu odvolání. A to v poměrně zásadních věcech. Nejde o nějakou bezvýznamnou značku, ale o 250 metrů dlouhý autobusový pruh, který může zásadně ovlivnit plynulost dopravy. Tak vypadá vedení Prahy v rukou primátorky Krnáčové.

Mimochodem, není to poprvé, kdy magistrát používá přechodnou úpravu na trvalé značení. Stejným “dočasným” způsobem Odbor dopravních agend vyznačil i třetí pruh v ulici V Holešovičkách. Místní obyvatelé se proti tomu bránili u soudu a uspěli.

Předchozí Proč se nový Dům sociálních služeb stal finančně nedostupný?
Další Pražáci nesmí být cizinci ve svém městě